W przedmiotowej sprawie szpital po przeprowadzeniu przetargu na zakup materiałów i świadczenie usług, spotkał się z odwołaniami niedoszłych kontrahentów do Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych, na skutek których unieważniono odrzucenie ofert i nakazano ich ponowne badanie i ocenę.
W związku z powyższym szpital poniósł koszty postępowania odwoławczego w postaci wpisu od odwołania i wynagrodzenia pełnomocnika. Jednocześnie uznał, że w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 23 stycznia 2014 r. zgodził się ze stanowiskiem szpitala. Podniósł on jednocześnie, że do uznania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie wystarcza niezaliczenie ich do kategorii kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż konieczne jest jeszcze spełnienie warunków zawartych w art. 15 ust. 1 ww. ustawy. W tym kontekście organ podatkowy stwierdził, że pomimo tego, że nie można wskazanych wydatków powiązać z konkretnym przychodem, to jednak wiążą się one z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością oraz zostały poniesione w celu ochrony jego interesów.
W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej postanowił, że udokumentowane przez szpital koszty postępowania odwoławczego z tytułu wpisu od odwołania oraz wynagrodzenia pełnomocnika mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
-Maciej Jaśkiewicz