wybierz wersję językową:

Aktualności

12
Koszty uzyskania przychodu jedynie z prawidłowo wystawionej faktury

Opublikowano 2014/03/12


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, wyrokiem z dnia 17 grudnia 2014 r. orzekł, iż jeżeli faktura nie potwierdza rzeczywistej transakcji pomiędzy wymienionymi w niej podmiotami ( sprzedawcą i kupującym ) kwota wskazana w tym dokumencie jako cena nabycia nie może mieć wpływu na obniżenie podstawy opodatkowania. 

W przedmiotowym stanie faktycznym, podatnik w zeznaniu podatkowym, do kosztów uzyskania przychodów zaliczył kwotę wynikającą z faktur nieodzwierciedlających faktycznego przebiegu transakcji zakupu towarów po stornie podmiotowej. Organ podatkowy przyjął, że w tej sytuacji faktura jest dokumentem nierzetelnym, a kwota z niego wynikająca nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Według podatnika jednak, weryfikacja kosztów uzyskania przychodów powinna ograniczyć się do ustalenia czy podatnik poniósł wydatek na zakup towaru wskazanego w fakturach oraz czy towary te zostały przeznaczone na cele związane z działalnością gospodarczą.

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Na wstępie uznał on, że w niniejszej sprawie podstawowe znaczenie ma art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Chodzi tu więc o takie wydatki, które mają charakter rzeczywisty, a ponadto istnieje związek pomiędzy nimi a przychodami. Szczególnego znaczenia nabiera więc prawidłowe udokumentowanie ponoszonych kosztów, umożliwia to bowiem ustalenie, czy spełnione zostały ustawowe przesłanki pozwalające kwalifikować dany wydatek jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy podatkowej. Sąd stwierdził w tym względzie, że to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania zarówno tego, że koszt został poniesiony jak i że został poniesiony w celu uzyskania przychodów. W związku z powyższym, jeżeli faktura nie potwierdza rzeczywistej transakcji pomiędzy wymienionymi w niej podmiotami ( sprzedawcą i kupującym ) kwota wskazana w tym dokumencie jako cena nabycia nie może mieć wpływu na obniżenie podstawy opodatkowania. 

W swoim wyroku Sąd ustalił, że faktury przedstawione przez podatnika, wykazały jedynie, że ich wystawca nie był jego kontrahentem, a samo stwierdzenie nabycia towarów nie wystarcza do zaliczenia spornych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Orzeczenie:
Wyrok WSA w Łodzi z 17 grudnia 2013 r., I SA/Łd 495/13

-Maciej Jaśkiewicz