wybierz wersję językową:

Aktualności

18
Nie każdy sąd może wynagradzać za „urzędówki”

Opublikowano 2014/02/18

Wynagrodzenie za reprezentowanie podatnika przez doradcę podatkowego, adwokata czy radcę prawnego ustanowionego z urzędu może przyznać tylko sąd wojewódzki. Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd podjął takie rozstrzygnięcie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2013 r. (sygn. akt SK 14/13). TK uznał wtedy, że brak możliwości zaskarżenia decyzji danego sądu do wyższej instancji w sprawie przyznania kosztów nieopłaconej pomocyprawnej świadczonej z urzędu jest niezgodny z konstytucją. Rozstrzygnięcie to zapadło na gruncie procedury cywilnej, ale NSA uznał, że ma ono przełożenie także na sprawy z zakresu procedury administracyjnej, które trafiają do wojewódzkich sądów administracyjnych, a następnie po złożeniu kasacji do NSA.

Skutkiem orzeczenia TK jest to, że w sprawach podatkowych, administracyjnych czy gospodarczych, w których stroną jest organ administracji publicznej, o przyznaniu wynagrodzenia dla pełnomocnika za reprezentowanie obywatela czy firmy może orzekać tylko sąd wojewódzki, ponieważ od takiego postanowienia musi przysługiwać odwołanie, w tym przypadku do NSA.
 
Podstawa prawna: 
Postanowienie NSA w składzie siedmiu sędziów z dnia 10 lutego 2014 roku, sygn. akt I FPS 3/13

-Marcin Borowski