wybierz wersję językową:

Aktualności

18
Nowe przepisy dotyczące przedsiębiorców okrętowych

Opublikowano 2017/01/18

Z początkiem 2017 r. weszła w życie ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Na łamach naszego bloga (http://czernis.blogspot.com/2016/04/projekt-ustawy-o-aktywizacji-przemysu.html) informowaliśmy o przyjęciu projektu Ustawy przez Radę Ministrów.

Zawarte w ustawie rozwiązania mają stymulować rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych opracowujących innowacyjne typy statków (tu m.in.: stosowanie alternatywnych niskoemisyjnych paliw, rozwiązania dla uzyskania czystości spalin i wód balastowych). Celem ustawy jest także zapewnienie konkurencyjnych zasad funkcjonowania polskiego przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych w warunkach ostrej konkurencji na rynkach międzynarodowych - w szczególności ze strony silnie wspierających produkcję okrętową państw Azji Wschodniej.

W treści ustawy przewiduje się szersze niż dotychczas stosowanie 0% stawki w zakresie podatku od towarów i usług (VAT) w odniesieniu do szeroko rozumianej produkcji okrętowej i komplementarnej. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - CIT oraz podatku dochodowego od osób fizycznych ustawa przewiduje możliwość wyboru między podatkiem CIT lub PIT a zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji - w wysokości 1%. 

Nowa ustawa przewiduje ponadto mechanizm objęcia specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna. Co więcej, Rada Ministrów będzie mogła określić warunki udzielania kredytu technologicznego oraz premii technologicznej przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie budownictwa okrętowego, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia zgodności udzielanej pomocy z prawem Unii Europejskiej.

Źródło:
http://www.lex.pl/

- Szymon Romanowicz