wybierz wersję językową:

Aktualności

18
Odszkodowanie mimo braku protokołu powypadkowego

Opublikowano 2014/02/18

Sytuacja pracowników, którzy doznali wypadku w trakcie pracy, ale odmówiono im sporządzenia protokołu powypadkowego powinna ulec istotnej poprawie w efekcie uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy dnia 11 lutego 2014 r. (sygn. akt I UZP 4/13).

Uchwała została podjęta w odpowiedzi na pytanie prawne skierowane przez Sąd Okręgowy w Łodzi, który jako sąd drugiej instancji rozpatrywał kwestię odmowy wypłaty odszkodowania przez ZUS z uwagi na brak protokołu powypadkowego. Przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowi, że ZUS odmawia wypłaty odszkodowania w przypadku nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku. Poszkodowany pracownik odwołał się od negatywnej dla niego decyzji ZUS do sądu, który przyznał prawo do odszkodowania. Wyrok ten zaskarżył ZUS podnosząc, iż w przypadku braku protokołu powypadkowego nie można w inny sposób ustalać czy w istocie do wypadku przy pracy doszło. Sąd Najwyższy zważył, iż zgodnie z przepisami ustawy ZUS odmawia wypłaty odszkodowania, gdy nie sporządzono protokołu powypadkowego i nie ma prawa prowadzić postępowania wyjaśniającego w tej sprawie, natomiast ograniczenia te nie dotyczą sądu ubezpieczeń społecznych. Pozwoli to na dochodzenie przed sądem prawa do odszkodowania przez tych pracowników, którym – bez względu na przyczynę – pracodawcy odmówili sporządzenia protokołu powypadkowego. 

Orzecznictwo:
Uchwała SN z dnia 11 lutego 2014 r. (sygn. akt I UZP 4/13)

Podstawa prawna:
Art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

-Piotr Jędrusiak