wybierz wersję językową:

Aktualności

28
Praca jako forma rehabilitacji musi być bezpłatna

Opublikowano 2014/02/28

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podczas zwolnienia lekarskiego pracownik nie ma prawa wykonywania odpłatnej pracy nawet, jeżeli jest to zalecenie lekarza.

W przedmiotowej sprawie pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji i silnego stresu związanego z przeżyciami podczas wyjazdu integracyjnego. 

U pracownicy stwierdzono zespół stresu pourazowego, a w ramach rehabilitacji lekarze zalecili jej kontakt z ludźmi, w tym dalszą aktywność zawodową. Jako, że niemożliwe było przeniesienie pracownicy do innego działu w miejscu pracy, pracownica pozostała na zwolnieniu i zajęła się pracą dodatkową polegającą na udzielaniu płatnych porad prawnych, czym zajmowała się również przed wypadkiem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z podejmowaniem zatrudnienia przez pracownicę w okresie otrzymywania zasiłku zażądał od niej zwrotu 17.000 PLN. Sprawa przeszła przez obie instancje, w których sądy podtrzymały decyzję ZUS, mimo, że powołani w procesie biegli lekarze jednogłośne uznawali, że praca jest najlepszą formą wychodzenia z depresji i stresu pourazowego. 

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 25 lutego 2014 r. stwierdził, że art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zgodny z konstytucją w takim zakresie, w jakim odbiera prawo do wykonywania płatnej pracy w czasie zwolnienia lekarskiego.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu uznał, że nie było by problemu, gdyby pracownica podjęła w ramach rehabilitacji pracę nieodpłatną.

Orzeczenie:
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 25 lutego 2014 r., SK 18/13.

-Aleksander Karandyszowski