W wyroku z dnia 10 kwietnia 2014r. w sprawie C-609/12 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne niemieckiego sądu rewizyjnego, który rozstrzygał w sprawie sporu pomiędzy producentem twarożków owocowych a stowarzyszeniem do spraw zwalczania nieuczciwej konkurencji.
W zaistniałym stanie faktycznym przedsiębiorca zamieszczał na swoich produktach informację, iż są one równie ważne jak codzienna szklanka mleka. Stowarzyszenie twierdziło z kolei, iż praktyka taka nie tylko wprowadza konsumentów w błąd, ale stanowi również naruszenie rozporządzenia nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności [Rozporządzenie].
Zgodnie z Rozporządzeniem oświadczeniem zdrowotnym jest każda informacja stwierdzająca, sugerująca, lub choćby tylko dająca do zrozumienia, że istnieje związek między produktem a zdrowiem. Składanie takich oświadczeń dopuszczalne jest jednak tylko wówczas, gdy towarzyszy temu m.in. wskazanie związku między jedzeniem a zdrowym trybem życia. Będący stroną w sprawie przedsiębiorca wymogu tego nie spełnił, a w dodatku produkowany przez niego twarożek zawierał o wiele więcej cukru niż mleko.
W przedmiotowej sprawie wystąpiła jednak jeszcze jedna istotna okoliczność, polegająca na tym, że w okresie opisanych praktyk producenta twarożków, mimo iż Rozporządzenie już obowiązywało, w Niemczech trwały jeszcze prace nad aktem zawierającym zestawienie dopuszczalnych oświadczeń zdrowotnych. W związku z tym sąd krajowy skierował do Trybunału Sprawiedliwości pytanie, czy obowiązki informacyjne nałożone na producentów żywności przez Rozporządzenie musiały być przestrzegane już w czasie, kiedy przedsiębiorca sprzedawał produkowane przez siebie twarożki.
Rozpatrując opisywaną sprawę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej doszedł do wniosku, iż każdy podmiot działający na rynku spożywczym miał prawo stosować oświadczenia zdrowotne w dowolnym czasie, również zanim państwa członkowskie przygotowały ich zestawienia, ale jednocześnie spełniać musiał warunki informacyjne regulowane Rozporządzeniem. Celem tego aktu jest bowiem zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów. Z tego względu okoliczność nieopracowania przez władze niemieckie zestawienia dopuszczalnych oświadczeń zdrowotnych nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku rzetelnego informowania kupujących.
Orzeczenie:
wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 10 kwietnia 2014r. w sprawie C-609/12
-Adam Gielnik