wybierz wersję językową:

Aktualności

10
Singapur: wyrok w sprawie bezprawnego aresztu statku

Opublikowano 2015/04/10

Sąd Apelacyjny w Singapurze uchylił orzeczenie tamtejszego Sądu Najwyższego, stwierdzając, że dopuszczalne jest zastosowanie instytucji aresztu statku w wypadku  przedterminowego zerwania umowy.
Sprawa dotyczy ówczesnego właściciela statku STX Mumbai oraz spółki zaopatrującej statek w paliwo żeglugowe – Transocean Oil Pte Ltd (dalej jako „Transocean”).

Transocean skutecznie wniósł o aresztowanie STX Mumbai z tytułu nieopłaconych faktur za paliwo żeglugowe mimo, że termin ich płatności upływał dwa dni po tym jak doszło do wdrożenia procedury związanej z aresztem. Swoją decyzję Transocean motywował danymi wskazującymi, iż kontrahent jest niewypłacalny i rozpoczyna proces upadłościowy. Armator uiścił żądaną kwotę i skierował sprawę do sądu, twierdząc, że areszt statku było bezprawny. Sąd uznał twierdzenia armatora, wskazując między innymi, iż Transocean działał w złej wierze. Sprawa zmienia swój kształt po najnowszym orzeczeniu sądu apelacyjnego.
Uzasadnienie orzeczenia nie zostało jeszcze wydane. Wskazuje się natomiast, że motywy podjęcia przez skład sędziowski takiej decyzji będą bardzo ważnym elementem dyskusji w sprawie określenia zasad prawnych dotyczących przedterminowego naruszenia warunków umowy, niewypłacalności armatorów oraz aresztu statków.

Warto zaznaczyć, iż jest to pierwszy przypadek w historii sądownictwa Singapuru, w którym w sprawie z zakresu szeroko pojętego prawa morskiego decyzja została podjęta w składzie pięciu sędziów.

Źródło:
http://www.shipandbunker.com/
http://www.gard.no/

- Szymon Romanowicz