wybierz wersję językową:

Aktualności

29
SN: członkowie zarządu odpowiadają za zaniedbania z winy umyślnej

Opublikowano 2015/09/29

Artykuł 594 k.s.h. reguluje odpowiedzialność cywilną za zaniechanie wykonania z winy umyślnej wymienionych w nim obowiązków - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 27 sierpnia 2015r. w sprawie o sygnaturze akt III CZP 62/15. 

Powołany przepis stanowi, iż kto będąc członkiem zarządu spółki handlowej, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że (i) zarząd nie składa sądowi rejestrowemu listy wspólników, (ii) nie prowadzi księgi udziałów albo księgi akcyjnej, (iii) nie zwołuje zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, (iv) odmawia wyjaśnień osobie powołanej do rewizji lub nie dopuszcza jej do pełnienia obowiązków, (v) nie przedstawia sądowi rejestrowemu wniosku o wyznaczenie biegłych rewidentów, (vi) nie ogłasza wzmianki o złożeniu opinii przez biegłego rewidenta w sądzie rejestrowym lub (vii) dopuszcza do tego, że spółka przez czas dłuższy niż trzy miesiące wbrew prawu lub umowie pozostaje bez rady nadzorczej w należytym składzie- podlega karze grzywny w wysokości do 20.000 zł. 

Do tej pory wątpliwości budziła kwestia charakteru prawnego przepisu art. 594 k.s.h., a w szczególności, czy wśród znamion strony podmiotowej czynów opisanych w tym przepisie znajduje się wina. Sąd Najwyższy orzekając w składzie trzech sędziów podjął uchwałę, w której wskazał, iż odpowiedzialność przewidziana omawianym przepisem ma charakter odpowiedzialności cywilnej za zaniechanie wykonania z winy umyślnej, tym samym kształtując jaśniejszy pogląd na preferowany sposób interpretacji tegoż zagadnienia. 

Orzeczenie: 
Uchwała SN z dnia 27 sierpnia 2015r. sygn. akt III CZP 62/15 

- Michał Pilecki