W dniu 22 stycznia 2014 r. weszła w życie Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
Regulacja ta wprowadza pojęcie „osoby stwarzającej zagrożenie”, czyli takiej, która spełnia łącznie następujące warunki: (i) odbywa prawomocnie orzeczoną karę pozbawienia wolności lub karę 25 lat pozbawienia wolności, wykonywaną w systemie terapeutycznym, (ii) w trakcie postępowania wykonawczego, charakteryzowała się zaburzeniami psychicznymi w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych oraz (iii) stwierdzone u tej osoby zaburzenia psychiczne, ze względu na swój charakter lub nasilenie, pozwalają z co najmniej wysokim prawdopodobieństwem stwierdzić, że osoba ta ponownie dopuści się czynu zabronionego z użyciem przemocy lub z groźbą jej użycia przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej, który to czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności o górnej granicy co najmniej 10 lat.
Przed uznaniem osadzonego w zakładzie karnym za „osobę stwarzającą zagrożenie” konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku przez dyrektora tego zakładu karnego. Wniosek taki wymagał będzie zaopiniowania przez biegłych psychiatrów, a w szczególnych przypadkach także psychologa i seksuologa. Jeżeli w wyniku powyższej procedury osadzonemu zostanie nadany status „osoby stwarzającej zagrożenie”, zostanie on przeniesiony do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, gdzie objęty zostanie indywidualnym planem terapii, która docelowo ma doprowadzić do przystosowania do życia w społeczeństwie bez ryzyka, że osoba ta będzie ponownie stwarzać zagrożenie. W celu zapobieżenia ucieczkom Ośrodek będzie obiektem chronionym i monitorowanym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób
-Adam Gielnik