Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 kwietnia 2014 roku, interpretacja przepisów postępowania podatkowego dotycząca właściwości urzędów skarbowych nie stanowi interpretacji prawa podatkowego, gdyż zastosowanie się do takiej interpretacji, nie spowodowałoby samoistnie skutku ochronnego przewidzianego w ordynacji podatkowej.
W przedmiotowej sprawie, spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie właściwości organów podatkowych odnośnie jej zobowiązań podatkowych. Wątpliwości pojawiły się ze względu na możliwość zaistnienia powiązań kapitałowych i osobowych, w związku z czym za organ właściwy, zamiast naczelnika urzędu skarbowego, można było uznać naczelnika tzw. dużego urzędu skarbowego.
W swojej odpowiedzi, Minister Finansów uznał, że wydanie interpretacji jest niemożliwe, gdyż interpretacja wydawana jest jedynie w odniesieniu do sytuacji faktycznych, które mogą powodować powstanie obowiązku lub zobowiązania podatkowego po stronie wnioskodawcy oraz które dotyczą sfery odpowiedzialności podatkowej tego wnioskodawcy, a pytanie dotyczy kwestii właściwości urzędu skarbowego, a więc zagadnienia nie mającego związku ze zobowiązaniami podatkowymi spółki. Ze względu na powyższe, Minister Finansów odmówił wszczęcia postępowania.
Sprawa ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie uwzględnił skargi kasacyjnej, potwierdzając stanowisko Ministra Finansów. Sąd uzasadniając wyrok, wskazał, że wniosek skarżącego dotyczy kwestii procesowych, a gdyby przedmiotem interpretacji urzędowych mogły być także przepisy procesowe ustawodawca przewidziałby odpowiadającą im sferę ochrony prawnej. Zakładając zatem nawet teoretycznie, że dopuszczalne byłoby wydanie urzędowej interpretacji przepisów procesowych, czy nawet o charakterze ustrojowym, to zastosowanie się do takiej interpretacji, nie spowodowałoby samoistnie skutku ochronnego w postaci odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, która została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, gdyż takich skutków ochronnych przepisy rozdziału 1a działu II Ordynacji podatkowej nie przewidują.
Orzeczenie:
Wyrok NSA z 1 kwietnia 2014 r., sygn. akt: II FSK 892/12
-Maciej Jaśkiewicz