6 grudnia 2013 r. Sejm uchwalił, a 10 stycznia 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikowanie Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy (Nowy Jork, 28 czerwca 2013 r.).
Dotychczas Polska i Bahamy nie były związane żadna umową międzynarodową, która regulowałaby tę kwestię, w związku z czym Wspólnota Bahamów znajduje się na liście krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (opublikowanej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r.). Wynikało to z powszechnie znanego podejścia administracji Bahamów do wszelkiej wymiany informacji w sprawach podatkowych z innymi krajami, które jednakowoż uległo w ostatnim czasie zmianie.
Umowa zawiera szczegółowe regulacje dotyczące zasad i sposobu wymiany informacji dotyczących – w przypadku Polski podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych, a w przypadku Bahamów – wszelkich podatków bez względu na rodzaj i nazwę.
Zawarcie powyższej umowy stanowić ma ważny krok w kierunku poprawy współpracy pomiędzy obu administracjami i w efekcie doprowadzić do zawarcia pełnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Nowym Jorku dnia 28 czerwca 2013 r.
-Piotr Jędrusiak