Zmiana w kodeksie postępowania karnego
W dniu 10 kwietnia 2013 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 22 marca 2013 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego. Przedmiotowa nowelizacja odnosi się do przyznania prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa.
Ustawa zmieniająca umożliwia zakwestionowanie decyzji dotyczącej odmowy wszczęcia oraz umorzenia śledztwa każdej osobie składającej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jedynym ograniczeniem kręgu osób mogących wnieść zażalenie jest wymóg naruszenia ich praw zgłaszanym przestępstwem, nie muszą one jednak posiadać statusu pokrzywdzonego. Ograniczenie to wprowadzono ze względu na ekonomikę procesową – zbyt szeroki zakres podmiotowy zmienianego przepisu mógłby prowadzić do nadmiernego obciążenia sądów i w efekcie do przewlekania postępowania.
Ponadto, zgodnie ze zmienionym art. 306 osoba która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa będzie mogła wnieść zażalenie na umorzenie śledztwa tylko w wypadku gdy zawiadamiała o przestępstwach określonych w art. 228-231, art. 233, art. 235, art. 236, art. 245, art. 270-277, art. 278-294 lub w art. 296-306 Kodeksu karnego. Są to przestępstwa przy których trudno jest wskazać bezpośrednio pokrzywdzonego. Wprowadzenie tego ograniczenia ma na celu zapobieganie sporom pomiędzy bezpośrednim pokrzywdzonym a osobą zawiadamiającą o popełnieniu przestępstwa, często pokrzywdzoną tylko pośrednio.
Przedmiotowa nowelizacja wejdzie w życie 23 lipca 2013 roku.
- Maciej Jaśkiewicz
Aktualności
- 15
-
Zmiana w kodeksie postępowania karnego ...
Opublikowano 2013/05/15