wybierz wersję językową:

Aktualności

25
Istotne zmiany w brytyjskim prawie ubezpieczeniowym

Opublikowano 2015/02/25

W sierpniu 2016r. wchodzi w życie najbardziej istotna od ponad 100 lat zmiana w brytyjskim prawie ubezpieczeniowym. Nowy akt prawny będzie miał zastosowanie do większości umów dotyczących ubezpieczeń i reasekuracji. Dopuszczalne będzie wyłączenie stosowania nowego prawa przez strony zawieranej umowy ubezpieczenia, jednak spełnione będą musiały zostać dwa warunki. Po pierwsze, żadną ze stron zawieranej umowy nie będzie mógł być konsument. Po drugie, zapisy mniej korzystne dla ubezpieczonego od tych wynikających z wchodzącego wkrótce w życie aktu będą musiały być ubezpieczonemu przedstawione do wiadomości w zrozumiałej i jednoznacznej formie. 

Zgodnie z nowym prawem, ubezpieczony zobligowany będzie przedstawić ubezpieczycielowi wszelkie istotne informacje, które zna lub powinien znać. Jeżeli wszystkie istotne informacje nie zostaną ujawnione ubezpieczycielowi, obowiązkiem ubezpieczonego będzie poinformowanie drugiej strony, iż  musi ona podjąć niezbędne kroki w celu ujawnienia tych informacji. Przez istotne informacje twórcy nowego prawa rozumieją wszelkie okoliczności, które pozwolą ubezpieczycielowi na podjęcie świadomej decyzji, czy chce on podjąć się ryzyka związanego z zawarciem danej umowy ubezpieczenia. 

W sytuacji, gdy istotne informacje umyślnie nie zostaną wyjawione przez ubezpieczonego, ubezpieczyciel uprawniony będzie do zatrzymania opłaconych już składek, a także do uznania, że umowa pomiędzy stronami nigdy nie została zawarta oraz do odmowy wypłaty wszelkich świadczeń na rzecz ubezpieczonego. Jeżeli natomiast ubezpieczony nie ujawni ubezpieczycielowi istotnych informacji, jednak nie zrobi tego w sposób umyślny, twórcy nowego aktu przewidzieli trzy modele postępowania. W sytuacji, gdy nieujawnione informacje doprowadziłyby do niezawarcia kontraktu, ubezpieczyciel będzie uprawniony do odmowy wypłaty wszelkich świadczeń na rzecz ubezpieczonego, obowiązany będzie jednak do zwrotu uiszczonych wcześniej składek. Gdyby natomiast, pomimo posiadania wiedzy o wszystkich istotnych informacjach ubezpieczyciel i tak zawarłby umowę ubezpieczenia, jednak na innych warunkach, będzie on mógł postępować tak, jak gdyby  te inne warunki faktycznie miały zastosowanie. W trzecim przypadku, jeżeli nieujawnione informacje spowodowałyby wyłącznie zwiększenie naliczanych przez ubezpieczyciela składek,  będzie on uprawniony do proporcjonalnego obniżenia wypłacanych ubezpieczonemu świadczeń.

Opisane powyżej zmiany są jedynie częścią wchodzących w życie w sierpniu 2016 r. nowych rozwiązań związanych z brytyjskim prawem ubezpieczeniowym. Pozostałe dotyczą m.in. uprawnień ubezpieczyciela w przypadku zgłaszania przez ubezpieczonego fałszywych roszczeń, czy też ograniczonej możliwości zawierania w umowie ubezpieczenia różnego rodzaju gwarancji. 

- Adam Gielnik