wybierz wersję językową:

Aktualności

29
Panele słoneczne bez podatku od nieruchomości

Opublikowano 2014/07/29

W elektrowniach słonecznych podatkowi od nieruchomości podlegają jedynie fundamenty, na których zamocowane są panele – takie jest sedno precedensowego wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Spółka prowadząca działalność gospodarczą związaną z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w związku z planowaną inwestycją polegającą na montażu ogniw fotowoltaicznych na otwartym terenie, zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej dotyczącej podstawy wymiary podatku od nieruchomości. Jak wyjaśnił wnioskodawca panele montowane będą za pomocą specjalnego systemu kotew, palowania lub płyt betonowych a same panele nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy i jako takie nie powinny podlegać opodatkowaniu. Fiskus był odmiennego zdania i stwierdził, że całość – a zatem także panele – stanowią budowlę i podlegają 2-procentowej stawce podatku od nieruchomości.

Sąd administracyjny przyznał rację podatniczce.Wskazał – odwołując się przez analogiczny charakter do elektrowni wiatrowych – że zasadne jest uznanie, iż w świetle art. 3 ust. 3 Prawa budowlanego panele słoneczne stanowią urządzenie techniczne a nie budowlę i w związku z powyższym podatkiem od nieruchomości mogą być obciążone jedynie fundamenty, na których panele mają być zamontowane.
Wyrok nie jest prawomocny.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych 

Orzecznictwo:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu (sygn. akt I SA/Op 327/14)

- Piotr Jędrusiak