wybierz wersję językową:

Aktualności

13
Państwo zapłaci za utylizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych

Opublikowano 2014/03/13

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym w dniu 6 marca 2014 r., w sprawie sygn. akt V CSK 203/13, orzekł, iż nieruchomość po dawnym poligonie wojskowym winna być oczyszczona z niewypałów na koszt państwa.

Powyższe orzeczenie stanowi efekt głośnego sporu między przedsiębiorcą, który nabył nieruchomość po dawnym poligonie wojskowym, a Skarbem Państwa i Ministerstwem Obrony Narodowej. Przedsiębiorca, w związku z planami budowy osiedla domów jednorodzinnych, musiał bowiem na własny koszt oczyścić nabyty teren z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W związku z powyższym wystąpił on przeciwko Skarbowi Państwa z pozwem o zapłatę odszkodowania i zwrot poniesionych niesłusznie nakładów.

Sąd Okręgowy, który rozpatrywał spór jako sąd I instancji, uwzględnił powództwo przedsiębiorcy w całości, natomiast apelację strony pozwanej oddalił. SO uznał, że w sprawie zostały spełnione wszystkie przesłanki uzasadniające odpowiedzialność odszkodowawczą pozwanego Skarbu Państwa na zasadzie art. 417 K.c. (w brzmieniu sprzed nowelizacji z czerwca 2004 r.). Zdaniem Sądu, MON w rażącym stopniu zaniedbał ciążący na nim obowiązek, o którym mowa w art. 19 ust. 2 ustawy o gospodarowaniu niektórym składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego. Po stronie powoda wystąpiła zaś szkoda rozumiana jako wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę w związku z koniecznością przeprowadzenia prac mających na celu oczyszczenie terenu z przedmiotów niebezpiecznych.

Następnie przedsiębiorca wystąpił do sądu po raz drugi – tym razem kierując pozew o odszkodowanie przeciwko Ministrowi Obrony Narodowej. Sąd Okręgowy i tym razem uwzględnił powództwo w całości.

Zarówno MON, jak i Skarb Państwa wobec nieuwzględnienia złożonych przezeń apelacji, wystąpili ze skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego. SN podzielił jednakże dotychczasową linię orzeczniczą, jednocześnie mocno podkreślając fakt, iż wiele osób mogło stracić życie na nieoczyszczonym gruncie.

Źródło:
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2014 r., sygn. akt V CSK 203/13

-Paweł Ulchurski