W dniach 5 i 6 marca 2014 roku Senat RP zbierze się na 50. posiedzenie, na którym pod obrady zostaną poddane dwa projekty ustaw ratyfikujących następujące umowy międzynarodowe:
1) umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 roku,
2) umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem do Umowy, podpisanych w Kuala Lumpur dnia 8 lipca 2013 roku.
Odnośnie pierwszej z wymienionych wyżej umów, postanowienia umowy oparte zostały na Modelowej Konwencji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) o wymianie informacji podatkowych.
W stosunku do Polski, umowa dotyczy następujących podatków – podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od towarów i usług, zaś w przypadku Liberii – wszelkie podatki bez względu na rodzaj i nazwę, nałożone w dacie podpisania umowy.
Informacje podatkowe przekazywane będą wyłącznie na wniosek, strona zaś proszona o pomoc nie jest zobligowana udzielenia informacji, które nie znajdują się w posiadaniu jej organów, zobowiązana jest jednak do podjęcia wszelkich działań w celu dostarczenia stosownych informacji stronie wnioskującej.
Warto przypomnieć, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, Liberia znajduje się na liście krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
Odnośnie drugiej umowy, wskazać należy, iż umowa z dnia 8 lipca 2013 roku, ma zastąpić dotychczasową Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 16 września 1977 roku.
Źródło:
www.senat.gov.pl
-Sebastian Kita