Postanowieniem z dnia 20 listopada 2013 roku Sąd Rejonowy Lubin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla.
W uzasadnieniu opisywanego postanowienia Sąd stwierdził, że specyfika elektronicznego postępowania upominawczego wyklucza możliwość dochodzenia roszczeń dla których właściwe jest postępowanie nakazowe, a na potwierdzenie swojego stanowiska przytoczył następujące argumenty:
• Podstawą wydania nakazu zapłaty w oparciu o weksel jest oryginał weksla. Jeżeli go nie dołączono, przewodniczący wzywa powoda do jego złożenia pod rygorem zwrotu pozwu. Natomiast w elektronicznym postępowaniu upominawczym [...] powód nie dołącza dokumentów do pozwu.
• Dla oceny zasadności powództwa istotna jest formalna poprawność wypełniania treści weksla. Wydanie nakazu zapłaty opartego na wekslu może nastąpić tylko wtedy, gdy weksel spełnia wszystkie wymogi ważności. Z tego względu niedopuszczalne jest wydanie nakazu zapłaty na podstawie odpisu weksla. Tym bardziej więc nie ma możliwości wydania nakazu zapłaty w oparciu o opis weksla, zawarty w uzasadnieniu pozwu.
• Po zakończeniu postępowania weksel, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, po skasowaniu przez przekreślenie, podlega włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu w zalakowanej kopercie, oznaczonej informacją o jej zawartości i kolejnym numerem strony. Uniemożliwia to posiadaczowi weksla jego ponowne wykorzystanie, np. przez wniesienie kolejnego powództwa, czy puszczenie w obieg.
• W przypadku wydania nakazu zapłaty powód nadal dysponowałby wekslem, a ponadto wydanym na jego podstawie orzeczeniem sądowym.
W odniesieniu do powyższego Sąd stwierdził brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, w związku z czym postanowił na podstawie art. 505 [33] § 1 k.p.c. przekazać sprawę do rozpoznania sądowi właściwości ogólnej pozwanego. Takie orzeczenie może stanowić odwrócenie ogólnej tendencji, gdyż do tej pory Sąd w Lublinie nakazy na podstawie weksli wydawał.
-Maciej Jaśkiewicz