Dnia 21 listopada 2013 roku weszła w życie ustawa z dnia 11 października 2013 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań mających chronić osoby, które są zatrudnione u przedsiębiorców, u których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej i z tego powodu są zagrożone zwolnieniem.
Ochrona pracowników realizowana jest poprzez dopłaty dla przedsiębiorców do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników w formie bezzwrotnej pomocy finansowej mającej charakter pomocy de minimis, a także poprzez możliwość skorzystania z instytucji przestoju ekonomicznego i obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy w okresie pogorszenia sytuacji przedsiębiorcy. Przyznane świadczenia mogą polegać na częściowych dopłatach do wynagrodzeń pracowników za czas przestoju, środków na ubezpieczenia społeczne pracowników czy rekompensatę z tytułu obniżonego czasu pracy. Z pomocy przewidzianej w ustawie skorzystać mogą przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych (sprzedaż towarów lub usług) nie mniejszy niż o 15% w ciągu 6 kolejnych miesięcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Ustawa wyznacza ponadto organy zobowiązane do przyjmowania wniosków o przyznanie świadczeń na ochronę miejsc pracy, stanowiąc w tym względzie, iż do załatwiania spraw o przyznawanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych właściwy jest marszałek województwa, a do rozpatrywania wniosków o dofinansowanie kosztów szkolenia pracowników z Funduszu Pracy właściwy jest starosta (prezydent miasta).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 października 2013 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. poz. 1291)
-Maciej Jaśkiewicz