W interpretacji podatkowej z 4 marca 2014 r. ILPB1/415-1337/13-4/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu udzielając odpowiedzi na pytanie podatnika-twórcy – w tym wypadku rzeczoznawcy majątkowego – potwierdził, iż możliwe jest odliczenie kosztów w wysokości 50% przychodu (pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe), przy czym łączne koszty w roku podatkowym nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego progu podatkowego.
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje 50-procentowe koszty m.in. z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności do wynalazku (wzoru przemysłowego, znaku towarowego itd.), z tytułu opłaty licencyjnej za korzystanie z takiego utworu czy z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że w tej ostatniej podstawie mieści się odliczenie kosztów w wysokości 50% przychodu z tytułu umowy o dzieło, która stanowi podstawę do przeniesienia prawa autorskiego do operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego. Pozwalałoby to na korzystniejsze odliczenie kosztów nie tylko od wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich, ale od całego wynagrodzenia z tytułu umowy o stworzenie dzieła i przeniesienie majątkowych praw autorskich.
Orzecznictwo:
Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 marca 2014 r. ILPB1/415-1337/13-4/AP
-Piotr Jędrusiak