wybierz wersję językową:

Aktualności

23
Bonifikata przy użytkowaniu wieczystym z trzyletnim terminem przedawnienia

Opublikowano 2014/07/23

14 lipca 2014 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą roszczenie o zwrot nadpłaconej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i w konsekwencji przedawnia się z upływem trzech lat.

Z pytaniem prawnym w tej sprawie zwrócił się do SN Sąd Apelacyjny w Warszawie, który powziął wątpliwość z uwagi na rozbieżności w orzecznictwie odnośnie charakteru działalności spółdzielni mieszkaniowych. Potrzeba rozstrzygnięcia tej kwestii pojawiła się w związku z wystąpieniem przez spółdzielnię mieszkaniową do miasta z żądaniem zwrotu części opłaty za użytkowanie wieczyste, która została przez spółdzielnię nadpłacona z powodu niewłaściwej interpretacji przepisów, na podstawie których udzielono jej bonifikaty. Kiedy Sąd Najwyższy w 2004 r. stwierdził, że przyznane na mocy właściwych przepisów ustawy z 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach bonifikaty nadal obowiązują, spółdzielnia wystąpiła do Sądu Okręgowego w Warszawie, który przyznał jej rację i zasądził zwrot odpowiedniej kwoty. W apelacji jednak podniesiono zarzut przedawnienia, wskazując na trzyletni termin właściwy dla roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

W judykaturze obecne były dwa odmienne stanowiska w tej kwestii. Zgodnie z pierwszym roszczenie o zwrot nadpłaconej opłaty przedawnia się zawsze z upływem trzech lat, gdyż opłata za użytkowanie wieczyste wiąże się z działalnością prowadzoną przez spółdzielnię. Drugi pogląd różnicował sytuację, wskazując że działalność spółdzielni ma charakter działalności gospodarczej jedynie w wypadku prowadzenia inwestycji budowlanych. 

Najnowsze orzeczenie SN przychyla się do pierwszego poglądu.

Orzecznictwo:
Wyrok SN z 14 lipca 2014 r. (sygn. akt III CZP 33/13)

- Piotr Jędrusiak