Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych, wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Przepis ten nie wskazuje więc wprost możliwości korzystania przez wykonawcę ze zdolności ekonomicznej innego podmiotu. Z kolei Dyrektywa 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r., w wyniku której wprowadzono do polskiego systemu prawnego wskazany przepis, taką możliwość wyraźnie dopuszcza. W związku z powyższym, na tle interpretacji wskazanego art. 26 ust. 2b, powstają liczne spory.
W zaistniałym stanie faktycznym Spółka dla potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu w postaci posiadania zasobów ekonomicznych, przedłożyła wraz z ofertą wystawioną na nią polisę OC na sumę gwarancyjną w wysokości 5.000.000,00 zł oraz zobowiązanie podmiotu trzeciego do oddania do dyspozycji Spółki niezbędnych zasobów w postaci wiedzy i doświadczenia, osób zdolnych do wykonania zamówienia oraz zdolności finansowych w postaci polisy ubezpieczeniowej na sumę ubezpieczenia 5.000.000 zł. Zamawiający wykluczył Spółkę z przetargu wskazując, iż brak jest podstaw do uznania, że Spółka załączając zobowiązanie podmiotu trzeciego i dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia tego podmiotu, wykazała spełnianie warunku udziału w postępowaniu dotyczącego zdolności ekonomicznej sprecyzowanego przez Zamawiającego.
Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która orzekła, iż Polisa OC ma dotyczyć sytuacji wykonawcy i jeśli jest to ubezpieczenie zawarte przez inny podmiot i na jego rzecz, to nie wystarczy samo złożenie dokumentu polisy, aby w jakikolwiek sposób sytuacja ekonomiczna wykonawcy, który samodzielnie warunku udziału w postępowaniu nie spełnia, uległa zmianie. Izba wskazała jednocześnie, że poprzez udostępnienie polisy OC w celu jej przedłożenia Zamawiającemu, nie nastąpiło jakiekolwiek wsparcie ekonomiczne wykonawcy przez podmiot trzeci. W tym kontekście należy stwierdzić, że aby posłużyć się potencjałem ekonomicznym innego podmiotu, należy wykazać jego realne zobowiązanie, a nie tylko ogólną, bliżej nieokreśloną relację pomiędzy podmiotami.
Orzeczenie:
Wyrok KIO z 8 stycznia 2014 r., KIO 2931/13
-Maciej Jaśkiewicz