Podczas spotkania, które odbyło się w dniach od 13 do 17 października 2014 r. ustalono treść wytycznych, które stanowić mają pomoc dla rządów poszczególnych państw implementujących do swoich systemów prawnych postanowienia Konwencji o pracy na morzu z 2006 roku, zwanej w skrócie MLC (Maritime Labour Convention). O samej Konwencji pisaliśmy już wcześniej, artykuły dotyczące tej materii mogą Państwo znaleźć m.in. w kancelaryjnym newsletterze z czerwca 2013r. oraz na stronach portalu gospodarka morska:
Nowoprzyjęte wytyczne do Konwencji o pracy na morzu regulują kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem marynarzy. Ich powstanie jest efektem wspólnego wysiłku 102 delegatów obecnych na spotkaniu w Genewie, w tym ekspertów, obserwatorów i doradców reprezentujących poszczególne strony Konwencji MLC, armatorów, organizacje rządowe i pozarządowe. Wytyczne uwzględniają szczególny charakter pracy marynarzy, polegający m.in. na znacznym wysiłku fizycznym, podejmowaniu potencjalnie niebezpiecznych działań, odosobnieniu oraz długich godzinach pracy. Dokument reguluje odpowiedzialność państw oraz armatorów za kwestie związane z przeciwdziałaniem wypadkom przy pracy oraz chorobom a także obowiązki związane z wdrażaniem i szkoleniem marynarzy w zakresie procedur dotyczących reagowania na wypadki. Poruszone zostają również kwestie nadużywania alkoholu i narkotyków, przemocy oraz molestowania.
Jak podkreślają twórcy opisywanych wytycznych do MLC, implementacja Konwencji o pracy na morzu jest niewątpliwie trudnym zadaniem, a opracowany przez nich dokument powinien być w tym zakresie pomocny. Minimalizacja ryzyka, która jest głównym celem realizowanym przez nowe wytyczne jest fundamentalną kwestią dla wszystkich marynarzy oraz każdej innej osoby wykonującej swoją pracę na pokładzie statku.
źródło:
www.ilo.org
- Adam Gielnik