Dnia 23 czerwca 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracy na morzu. Nowe rozwiązania regulują zagadnienia odnoszące się do praw i obowiązków stron umowy o pracę na statkach morskich o polskiej przynależności, pośrednictwa pracy na statkach polskich lub obcych, ochrony zdrowia, ochrony socjalnej oraz bezpieczeństwa pracy. Przepisy projektowanej ustawy wprowadzają do polskiego porządku prawnego wymogi co do warunków pracy marynarzy wyznaczone standardami Konwencji o pracy na morzu (MLC).
Projekt ustawy definiuje nie tylko przepisy związane z zatrudnieniem na statku, tj. między innymi dopuszczalny wiek przyjęcia do pracy, kwalifikacje zawodowe i przeszkolenia, normy czasu pracy i wypoczynku czy prawo do urlopu, ale również kwestie zakwaterowania i zaplecza rekreacyjnego, ochrony zdrowia i opieki medycznej oraz zabezpieczenia społecznego marynarzy.
Na marginesie wskazujemy również, że projekt przewiduje zmianę ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na możliwości zwolnienia marynarzy od podatku dochodowego w przypadku zatrudnienia na statkach morskich o polskiej przynależności eksploatowanych w żegludze międzynarodowej, po przepracowaniu na nich poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż 183 dni w roku podatkowym.
Źródło:
http://www.mir.gov.pl/
- Szymon Romanowicz