wybierz wersję językową:

Aktualności

23
Wierzyciel hipoteczny bez legitymacji procesowej o naprawienie szkody na obciążonej nieruchomości

Opublikowano 2014/07/23

Sąd Najwyższy, dnia 10 lipca 2014 r. orzekł, że wierzyciel, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką kaucyjną, nie ma legitymacji do dochodzenia od sprawcy szkody roszczenia o jej naprawienie.

W przedmiotowej sprawie, na nieruchomości obciążonej hipoteką kaucyjną wystąpiły szkody górnicze. Wierzyciel hipoteczny wystąpił z powództwem przeciwko sprawcy żądając naprawienia szkody. Sąd oddalił jednak powództwo, wskazując na brak legitymacji czynnej powoda. 

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który ze względu na występujące w doktrynie i orzecznictwie wątpliwości, wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym dotyczącym legitymacji procesowej wierzyciela hipotecznego do dochodzenia odszkodowania od sprawcy szkody na podstawie art. 93 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Uzasadniając swoje pytanie sąd wskazał, że w piśmiennictwie istnieją zarówno poglądy, zgodnie z którymi wierzyciel może dochodzić naprawienia szkody samodzielnie, jak i niedopuszczające takiej możliwości.

Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska sądu I instancji i w uchwale z dnia 10 lipca 2014 r. orzekł, że „Wierzyciel, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką kaucyjną, nie ma legitymacji do dochodzenia od sprawcy szkody roszczenia o jej naprawienie, przysługującego właścicielowi nieruchomości na podstawie art. 93 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.)”.

Orzeczenie:
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2014 r. (III CZP 37/14)

- Maciej Jaśkiewicz